title

Prečo milujeme omamnú vôňu kníh?

01.02.2019

Privoňali ste si už niekedy k čerstvo potlačeným stránkam papiera? Vtlačili nos medzi strany novej knihy a nadýchli sa tej neodolateľnej vône? Je to sila, že?

U nás v tlačiarni sa s tým stretávame stále a tej vône sa nikdy nenasýtime.
Napadlo vám však niekedy, prečo potlačený papier tak dobre vonia? Odpoveď je jednoduchá a zložitá zároveň. Ale skúsime vám to vysvetliť pekne „polopate“.

Zdrojom tejto omamnej vône je jednak papier samotný, potom atrament a v prípade lepených výtlačkov aj lepidlo. Tieto tri zložky sú tvorené desiatkami až stovkami rôznych látok, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú, uvoľňujú po rôznom čase a tak ďalej. Nebudeme zachádzať do komplikovaných detailov, nateraz si vystačíme s niekoľkými jednoduchými základnými faktmi.

Jedným zo základných zdrojov arómy v papieri je lignín (z latinského lignum – drevo). Ten predstavuje druhú najčastejšiu organickú zlúčeninu na zemskom povrchu a vôňou má veľmi blízko k vanilínu. Áno, áno, aj my sme si hneď spomenuli na babičkine vanilkové rožky :). Lignín je dokonca zodpovedný aj za žltnutie stránok v starých knihách.

Okrem „vanilkového“ lignínu môžete z papiera vycítiť aj jemne kvetinovú vôňu a dokonca aj mierne mandľový nádych. Veď vyskúšajte sami – zoberte knihu z police a pričuchnite.

Vôňa papiera je dokonca tak podmanivá, že pred pár rokmi vznikla voňavka pripomínajúca vôňu čerstvo vytlačených kníh. Karl Lagerfeld, ktorý pre voňavku navrhoval balenie, správne poznamenal, že vôňa čerstvo vytlačených kníh je najkrajšou vôňou na svete. Nemôžeme nič iné, len súhlasiť.

V dnešnej digitálnej dobe, keď už obrovská časť dokumentov a kníh existuje iba v elektronickej podobe si ľudia nemôžu dopriať vôňu kníh tak často, ako kedysi. 
Elektronické knihy sú možno praktické, ale nevoňajú tak pekne. 

U nás v tlačiarni našťastie tlačíme knihy aj naďalej, takže túto omamnú vôňu si užívame vždy, keď sa dá :).

Späť

Ako vám môžeme pomôcť?

Zaujala vás naša ponuka alebo potrebujete poradiť? Kontaktujte nás prostredníctvom formuláru a náš profesionálny tím vám rád odpovie na všetky vaše otázky.

Ďakujeme za vyplnenie formuláru.
Gopay Verified by Visa Visa Visa electron Mastercard Electronic Mastercard SecureCode Mastercard Maestro